DİZİ, FİLM VE ŞARKI İLE ÖĞRENME YÖNTEMİ

DİZİ, FİLM VE ŞARKI İLE ÖĞRENME YÖNTEMİ !

Hangi dili öğrenmek isterseniz, dizi ve film izlerken uygulamanız gereken çok etkili bir yöntem var, bu yöntemi aşama aşama uygularsanız çok hızlı yol kat edeceksiniz:

Birinci aşama : Dizinin ilgili bölümün konusunu anlamak için önce alt yazılı Türkçe izleyin.

İkinci aşama : Aynı diziyi ikinci kez izleyin fakat bu sefer Fransızca alt yazılı ve cümlelere dikkat edin. Her okuduğunuz cümleyi anlamasanız bile hiç önemi yok, bu zamanla olacaktır. Biraz sabırlı olmalısınız. Alt yazıda bilmediğiniz ve bütünü anlamanıza engel olan kelimeyi sözlükte araştırın ve not alın.

Üçüncü aşama : İzlemiş olduğunu olduğunuz bölümü alt yazısız izleyin.

Yukarıda bahsettiğim aşamaları dizinin her bölümü için tekrarlayın. Zamanla kulağınız alışacak ve ilerleme katedeceksiniz.

ŞARKI İLE ÖĞRENME YÖNTEMİ:

Şarkı dinlerken lyrics ‘lerini ( şarkı sözlerini ) bulun ve dinlemeden önce okuyun. Bilmediğiniz kelimeleri not alın ve bütünü anlamaya çalışın.

Dinlerken aynı zamanda sözlerini takip edin ve tekrarlayın.

Şarkı sözlerini ezberlemeye çalışın ve dinlerken siz de söyleyin. Karaoke şarkıları bulun ve söylemeye çalışın. Bu alıştırma size akıcılık kazandıracaktır. Telaffuzu da geliştirecektir.

Önemli Not: 

Derslerimde tekrarın önemini de vurguluyorum çünkü tekrar yapıldığında konular daha iyi anlaşılıyor. Her ders tekrarında daha önceden iyi oturmamış bilgiler daha iyi pekişir. Bu nedenle videoları izledikten sonra birinci dersten başlayıp tekrar etmenizde yarar olacaktır.  Her tekrar yaptığınızda farklı bir pencereden izler gibi izleyeceksiniz çünkü belli bir birikim oluşmuş olacaktır ilk izlemeden sonra.

Kanalımdaki derslerin link ve oynatma listesi: https://yavuzaykut.com/#page3

Post a comment