YANLIŞ YÖNTEMLER VE DÜŞÜNCELER

Bu makalemde yapılmaması gereken ve yanlış düşüncelerden bahsedeceğim:

Yabancı dil öğrenirken özellikle Youtube gibi bir sosyal mecrada ders videoları izliyorsanız dikkat etmeniz gereken ve yapmamanız gerekenler var. Siz hiç bacaklarını uzatıp veya eğlence programı izler gibi lakayt şekilde Matematik öğrenen ve başarılı olan duydunuz mu ? Yabancı dil öğrenen duydunuz mu ? O şekilde çalıştım diyen yalan söylüyordur.

Yabancı dil öğrenmenin bazı şartları var, bunları uygulamazsanız öğrenmeniz mümkün değildir, sadece kendinizi kandırırsınız. Disiplin, Ciddiyet, Düzenli çalışma, Özveri, Fedakarlık ve tekrar yapmadan öğreneceğinizi beklemeyin çünkü bu asla olmayacaktır.

Ağağıda bazı tehlikeli düşünce ve yöntemlerden bashettim:

Tehlikeli düşünce 1 : Dersleri izliyorum ama bazen ara veriyorum ve bıraktığım yerden 1 ay sonra devam ediyorum. Belli bir sıraya veya yönteme göre izlemiyorum karışık izliyorum.

Tehlikeli düşünce 2 : Videoları İzliyorum ama not almama gerek yok nasıl olsa aklımda kalır, hafızam çok iyidir. Ben çok zeki ve yetenekliyim. ( Not almak ve defter tutmak sizin disiplin ve ciddiyetinizi ve bu dili ne kadar öğrenmek istediğinizi. Kusura bakmayın ne kadar zeki olursanız olun aklınızda kalmaz ve konular da pekişmez )

Tehlikeli düşünce 3: Gramer videolarını izlerim bana yeter, diyaloglu derslerle bir şey öğreneceğimi zannetmiyorum. ( Doğru düşünce : Dil iletişimdir, diyalogları izlemeden, öğrenmeden dilin ruhuna ve özüne sahip olamazsınız, okuma yapmadan, dinleme yapmadan da konuşamazsınız)

Tehlikeli düşünce 4 : Videoları sırayla izlemiyorum nasıl olsa farklı konular. Belli bir programım yok. Oynatma Listeleri bence gereksiz. Ben kafama göre takılırım ve öğreneceğimden eminim ( Doğru düşünce: Ders programlarında bir pedagoji ve dersler arasında bir akış vardır, ona uyulmazsa belli bir zaman sonra tüm konuları karıştırmaya başlarsınız )

Yanlış düşünce : Aynı anda 2 yabancı dil öğrenilmez, her dilin ayrı yapıları var. Bir dili zor öğreniyorum ikinci dili asla öğrenemem zaten yetenekli biri değilim ( Doğru düşünce: aynı anda 2 dil öğrenilebilir, çok örneği de var yeter ki disiplinli ve düzenli çalışın)

Youtube kanalımda derslere başlamak için buraya tıkla

Temel fransızca derslerimin tüm videolarına erişim için tıkla

Orta Seviye fransızca derslerimin tüm videolarına erişim için tıkla

İleri Seviye fransızca derslerimin tüm videolarına erişim için tıkla

Diğer makalelerimi de okumak istersen buraya tıkla.

Post a comment