NEREDEN BAŞLAMALIYIM ?

Eğer bu başlığı okuyorsanız zaten önemli bir adım atmışsınız ve ben bu dili öğrenmek istiyorum demişsiniz. Böyle önemli bir karar alan bir kişi başladığını yarım bırakmamalı ve vazgeçmemeli.

Öncellikle Youtube kanalımda 2 dakikalık kısa bir Tanıtım videosu mevcuttur ve bu video oynatma listeleri ile videolarımı sırayla nasıl izleyeceğinizi anlatmaktadır. Ayrıca NASIL ÇALIŞMALIYIM videomu da izlemenizi öneririm. Temel seviye dersleri (A1A2) ile başlayın. Ders 1’den itibaren derslerde numaralandırma yaptım, sırayı takip edin. İlk video tanışma diyaloğu, bildiğiniz gibi her şey tanışmayla başlar.

Videoları izlerken defterinize de notlar alın. Tüm anlattıklarımı yazmak zorunda değilsiniz fakat 1 ay sonra yeniden göz attığınızda daha kolay anlayabileceğiniz notlarınız olsun. Videoları da tekrar izlemeniz konuların daha iyi akılda kalmasını saplayacaktır. A1A1 seviyesini tamamlayınca oynatma listelerinde B1B2 ve C1C2 seviyeleri ile devam etmenizi öneririm. Tüm parkuru tamamlayın ara vermeden, vazgeçmeden. Bu çok önemlidir. Günde en 3 video izlemeye çalışın. Böylelikle dile maruz kalmış olursunuz.

Yeni bir dil öğrenirken kararlı olun, kararsız olan insanlar yeni bilgiler öğrenemezler. Önyargısız olun ve başkalarının ne dediğini önemsemeyin. Başarılı insanlar hedeflerini gerçekleştirirken sadece hedefe odaklanırlar. Bu dil çok zor, öğrenip de ne yapacaksın veya öğrenemezsin gibi cümleler kuran insanlar acaba kendilerine yatırım yapmışlar mı onu sorgulayın.

Çalışırken masanız ve odanız düzenli olsun, dikkatinizi dağıtacak tüm unsurlardan uzak durun ve başladığınız bu yeni yolculuğa ara vermeyin, pes etmeden devam edin. Göreceksiniz ki hedefe ulaşınca meyvesi çok tatlı olacak. Çalışma ortamınızı o dile uygun hale getirin, o dilin TV kanallarını izleyin, o dilde şarkılar dinleyin. Dile maruz kalın.

Dil öğrenmede en önemli unsurlar disiplin, özgüven, kararlılık ve düzenli çalışmadır. Bu yolda başarısız olanların hikayelerini değil başarılı olanların hikayelerini dinleyin, pozitif olun. Tüm olumsuz düşünceleri zihninizden çıkarın.

Önemli: Başlangıç seviyesi videolarına ulaşmak için A1A2 oynatma listesi ile ilerleyin çünkü hepsi sıralı şekilde ayarlandı. A1A2 ( Başlangıç ) seviyesini tamamlayınca B1B2 (Orta seviye) derslerine geçebilirsiniz sonra da C1C2 seviyesi derslerine.

Çalışma ritmine veya düzeni hakkında şunları söylemek isterim; günde 2 video izleyebilirsiniz, vaktiniz varsa daha fazla izleyin ama düzenli olsun. Biraz ilerleyince seviyenize uygun kitaplar okuyun. Kelime hazinesini arttırmak ve düzgün cümleler kurabilmek için düzenli kitap okumanı öneriyorum. Kelime kartları ile ” vocabulaire ” çalışmaları yaptıran uygulamaları da inceleyebilirsiniz.

Düzenli olarak dizi, film izler ve şarkı dinlerseniz zamanla duyduklarınızı daha rahat anlayacaksınız. Kulağın pasını gidermek için dinleme yapmak çok yararlı.

Belli bir zaman sonra sizin gibi yeni öğrenmeye başlayan insanlarla tanışıp onlarla pratik yapmanın da çok faydası olacak.

Yazımın son satırlarında özetle aşağıdaki ilkelerden vazgeçmemenizi öneriyorum:

Disiplinli çalışmak, kendinize inanmak, düzenli çalışmak, pes etmemek, önyargılarınızdan kurtulmak, motive olmak, kararlı olmak, Kendiniz için güzel şeyler yapmayı arzu etmek. Hedefinize odaklanın ve motivasyonunuzu kıran insanlardan uzak durmak.

AYNI ANDA 2 YABANCI DİL ÖĞRENİLİR Mİ ?

Bilindiği gibi öğrenilen dillerin yer aldığı Dil Grupları var. Öğrenmeyi planladığınız diller aynı alfabeyi kullanıyorsa ve dil aile grubunda birbirlerine yakınsa aynı anda birden fazla yabancı dil öğrenmek  daha kolay bir hale gelir.

Önemle belirtmekte isterim ki; eğer iyi bir program yapılırsa ve hangi gün hangi dil için zaman ayıracağınızı organize ederseniz tabiki aynı anda iki yabancı dil öğrenilir. Ben İngilizce ve İspanyolcayı o şekilde öğrendim. Diller arasında yardımlaşma da olur, bazı kelimeler ortaktır veya anlamları çok yakındır. Cümle yapıları benzerdir o nedenle bu durum işinizi kolaylaştırır.

Diğer önemli husus ise sizin kişisel özellikleriniz ve öz disiplininizdir. Tek bir yabancı dil öğrenilirken bile öz disipline sahip değilseniz iki dili aynı anda öğrenmeniz çok güç olur. Çünkü yabancı dil öğrenmek çaba, disiplin ve programlı çalışmayı gerektirmektedir.

Başlangıç Seviyesi Derslerim için bağlantıya tıklayın :

https://youtube.com/playlist?list=PL2alLUHnNylN6lI2DNyBDdfjb_JNs191i

Orta Seviye Derslerimi izlemek için bağlantıya tıklayın:

https://youtube.com/playlist?list=PL2alLUHnNylMB13RjJIg5ufC4hPmV3W0d

İleri Seviye Derslerimi izlemek için bağlantıya tıklayın:

https://youtube.com/playlist?list=PL2alLUHnNylMAT9YQ2j9wbzL1nfvIe0GN