VOCABULAIRE

KELİME DAĞARCIĞI NASIL GELİŞTİRİLİR ?

Kelime haznesini arttırmak için öncellikle iyi bir sözlük alın. Karşınıza çıkan ve bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını bulmanızda yardımcı olacak online Fransızca Sözlük Net platformunu kullanmanızı tavsiye ederim : https://www.fransizcasozluk.net

Düzenli olarak  günlük okumalar yapın. Bilmediğiniz kelimeleri not alın. Bu çalışmayı daha etkili hale getirmek için  cümlenin bütününü anlamanızı sağlayacak anahtar kelimeleri sözlükte aramalısınız. Fransızca vocabulaire bilginizi arttırmak istiyorsanız disiplinli, sabırlı ve istikrarlı olmanız gerekir.

Bu kelimeleri daha kolay akılda tutmanız için farklı cümleler içinde kullanın.

Kelime hazinesini arttırmak için düzenli okuma yapmanın çok önemi var. Altyazılı dizi / film izlemenin de büyük katkısı olacaktır. Dizi ve film izlerken tamamını önce Türkçe altyazılı izleyin sonra da Fransızca altyazılı izleyin. Son aşamada altyazıları tamamen kaldırıp izleyin. Bu yöntemi sürekli uygularsanız çok iyi bir seviyeye gelecekseniz.

Anadili Fransızca olan veya sizin gibi yeni öğrenmeye başlamış olan insanlarla pratik yapmanız çok faydalı olacaktır. Bilmediğiniz yeni kelimeleri de böylece öğrenmiş olacaksınız.  Dile maruz kalırsanız o kadar hızlı ilerleyeceksiniz.

Günlük hayatta en çok kullanılan cümleleri anlattığım videoları da izleyebilirsiniz ( Ders 83 ve 84 ). Konuşmada akıcılık kazanmanız ve bunun refleks haline dönüşmesi için bu dersler size yardımcı olacak. En çok kullanılan 100 fiil ile ilgili videoları da  izlemeniz  ( Ders 86 ve 87 )   faydalı olacaktır.

Fransızca vocabulaire için birkaç tane link ve kitap ismi tavsiye edebilirim, inceleyebilirsiniz ( kaynaklar Fransızca):

https://apprendre.tv5monde.com/fr/aides/vocabulaire

https://www.lepointdufle.net/p/vocabulaire-themes.htm

https://www.francaisfacile.com/

https://www.larousse.fr/dictionnaires/francais/vocabulaire/82342

Kulak dolgunluğu için radyo dinleyebilirsiniz:

https://www.radiofrance.com/

Kitap tavsiyelerim ( Clé International yayınlarını her zaman tavsiye ederim ):

  • Vocabulaire Progressive du Français ( Her seviye için mevcut: Débutant, Intermédiaire, Avancé) Yayın evi: Clé International
  • Vocabulaire expliqué du Français. Yayın evi: Clé International

Kanala Erişim:

Youtube Kanalımdaki Dersleri izlemek için Youtube’da ”Aykut Yavuz Fransızca Dersleri ”yazıp ücretsiz derslerime ulaşabilirsiniz.

Post a comment